Debatní soutěž a návštěva Bruselu

Ve dnech 22. – 27. 2. 2016 se část členů KMP vydalo do Evropského parlamentu na debatní soutěž „Keep calm and debate“. Soutěž pořádal český Institut pro politiku a společnost ve spolupráci s kanceláří europoslance Pavla Teličky. Jedním ze tří vítězů soutěže se stal také náš člen Marek Chytráček, což mu umožní absolvovat třítýdenní stáž v Poslanecké sněmovně nebo na Ministerstvu financí.

Mimo prohlídku Bruselu, Evropského parlamentu, kde jsme na plénu mimo jiné slyšeli mluvit i Nigela Farage a Marii Le Penovou, jsme navštívili krásná historická města, Antwerpy, Bruggy a Gent. Krátkou zastávku jsme také udělali u Lvího pahorku ve Waterloo, a ve Frankfurtu nad Mohanem, sídlu Evropské centrální banky (ECB).

Rozhovor s naším vítězem Markem si můžete přečíst níže.

Marku, jak jsi se o soutěži dozvěděl?dsc_7887
O soutěži jsem se dozvěděl díky kolegovi z Klubu mladých politologů, který jsme na VŠE založili. Bez Klubu bych o žádné debatě nevěděl, takže bych ani nikam nejel. To je jedna z výhod aktivity ve studentských organizacích, člověk nikdy neví, jaká příležitost se mu naskytne.

Jak debata probíhala a jaká konkrétní témata jste diskutovali?
Debata byla rozdělena na tři kola. První dvě kola jsme absolvovali ve tříčlenných týmech, poslední kolo byl každý sám za sebe. První kolo bylo věnované migrační krizi, druhé potom problematice přenášení pravomocí z národních institucí na instituce evropské. Otázky se vždy týkaly nějakého konkrétního řešení. U migrace to byla například obhajoba uzavírání hranic Evropy. Třetí kolo bylo věnované českému školství. Naším úkolem bylo popsat problémy českého školství a nabídnout konkrétní kroky, které bychom uskutečnili, pokud bychom měli školství na starost.

Absolvovali jste kromě debaty i jiný program? Potkal jsi se v Bruselu s některým ze známých českých, či evropských politiků?
Kromě debaty jsme měli možnost navštívit spoustu krásných belgických měst. Po cestě do Belgie jsme se ještě zastavili ve Frankfurtu, který je podle našeho průvodce označován za „evropský New York“ :D. V rámci naší návštěvy v Evropském parlamentu jsme měli naplánovanou odbornou přednášku s panem europoslancem Petrem Ježkem. Té jsem se bohužel nestihl zúčastnit, protože jsem debatoval s panem europoslancem Teličkou o nefunkčnosti Evropské unie. Žádného významného evropského politika jsem v Bruselu bohužel nepotkal, ale šel jsem kolem dveří Nigela Farage.

Co ti účast v soutěži dala?
Soutěž pro mě byla velice příjemným zpestřením velmi náročného turistického programu. Snažil jsem se zbytečně nenervovat a můžu říct, že jsem si debatu užil. Považuji to za velmi cennou zkušenost, protože jsem na svoje názory a jejich projevování dostával zpětnou vazbu od lidí, kteří mají s politikou a diplomacií zkušenosti. Politice bych se chtěl v budoucnu věnovat, takže vnímám velmi pozitivně, že jsem si mohl vyzkoušet ostrou debatu o současných politických tématech. Zároveň jsem rád, že jsem si vedl celkem obstojně. 🙂

Rozhovor našich členů Marka a Dominika s europoslancem Pavlem Teličkou.

 

Napsat komentář