Mladí v politice

dsc_7741

Dne 23. března 2016 se na Vysoké škole ekonomické v Praze uskutečnila debata s názvem “Mladí v politice,“ kterou uspořádal Klub mladých politologů ve spolupráci s katedrou politologie FMV VŠE. Výběr hostů samozřejmě odpovídal tématu přednášky. O svoje zkušenosti z politiky se s diváky přišli podělit mladí politici Dominik Feri, Matěj Stropnický a Alexander Bellu a také bývalá (ale stále mladá) politička Lenka Andrýsová.

Přednášku zahájila moderátorka akce, bývalá poslankyně za Věci veřejné Lenka Andrýsová, která představila všechny aktéry debaty a zároveň diváky provedla historickým exkurzem o mladých politicích z České republiky i ze světa. Margaret Thatcherová, Stanislav Gross ale také Kim Jong-un, ti všichni se ve svých zemích v politice angažovali již od mladého věku.

Po krátkém úvodu se dostal ke slovu po politické stránce nejzkušenější host, předseda Strany zelených Matěj Stropnický. Jeho cesta do politiky vedla přes angažovanost v různých občanských iniciativách, založení základní organizace zelených na Praze 3, až k nejvyššímu stranickému postu. Matěj Stropnický je kontroverzní postavou české politiky. Sám dokonce uznává, že se již od mládí nevešel do žádné názorové škatulky.

Jako druhý se ke slovu dostal zástupce starosty Prahy 3 Alexander Bellu, jehož vášeň pro politiku propukla v jeho rodné Itálii při sledování pravidelných několikahodinových politických debat. Stejně jako Matěj Stropnický se i Alexander Bellu před vstupem do politiky angažoval v občanských sdruženích. V osmnácti letech poté vstoupil do ODS, kterou vnímal jako jedinou pravicovou stranu, která byla blízko jeho politickým postojům.

Třetí host k nám dorazil z Facebooku, který se bez něj musel minimálně na dvě hodiny obejít. Dominik Feri se v roce 2014 stal nejmladším radním v České republice. Je velmi aktivní na sociálních sítích, na svém facebookovém profilu má například více sledujících než mají dohromady ČSSD a ODS. O politiku se začal zajímat v patnácti ketech a v osmnácti „najednou seděl na radnici v Teplicích“. Největším šokem po vstupu do komunální politiky pro něj byla nutnost vycházet s rozdílnými názory, se kterými se ve vedení města setkává.

Tématem přednášky byly kromě jiného i sociální sítě, které jsou s dnešní politikou stále více propojené. Jak již bylo zmíněno, sociálních sítí využívá hlavně Feri, který si pochvaluje efektivní propojení s voliči, které sociální sítě umožňují. Uvědomuje si však, že by měly být pouze doplňkem komunikace mezi politikem a voličem. Dva zbývající hosté jsou k fenoménu sociálních sítí mnohem skeptičtější. Bellu například uvedl, že nás Facebook uzavírá do bubliny našich známých a ideových sympatizantů, která brání našemu dalšímu vývoji a potřebné sebereflexi. Matěj Stropnický je pro svůj negativní postoj k technologiím velmi dobře znám, jinak tomu není ani u sociálních sítí, na kterých se podle něj vyskytuje až příliš mnoho nerelevantních informací, se kterými pak bohužel velká část společnosti pracuje.

Hosté se shodli na tom, že mládí není samospásné. Matěj Stropnický dodal, že mladí mohou být často v některých věcech i brzdou. Výhodu mladých však podle Feriho představuje dostatek volného času, kterým většinou disponují. Hlavní myšlenkou debaty, kterou by si měli všichni hosté odnést, je potřeba zájmu o veřejné dění. Jak řekl Alex Bellu, „nemusíte volit mě ani mojí stranu, hlavně jděte volit!!!“

Autor: Marek Chytráček

Napsat komentář